Fotovoltaická elektrárna Mladá Boleslav

Plocha projektu Fotovoltaické elektrárny Mladá Boleslav je přibližně 5 hektarů a nabízí prostor pro nejméně 6 000 solárních panelů. Ty ročně vyrobí více než 2000 MWh zelené energie. To stačí na spotřebu energie téměř 1000 domácností a zajistí úsporu 1,7 milionů kg emisí CO2 ročně.

348 kWh

Očekávaná roční produkce jednoho panelu

4800

Cena za jeden panel

Q2 2022

Plánované datum spuštění

3780
(
61
 %)

Počet panelů k dispozici

9
let

Návratnost

Poptávka

Počet panelů

minus icon

1

icon plus

Očekávaná roční produkce

348 kWh

Cena celkem

4800
Nezávazně poptat

Stav projektu

check icon

Příprava projektu

Využití pozemků před vybudováním stavby bylo v širším pohledu pouze zemědělské. Přesněji se jednalo o louku nebo pastvinu, kde nebyla provozována žádná jiná činnost. Okolní pozemky jsou nadále využívány k zemědělské činnosti. Inženýrské sítě na předmětný pozemek nebyly dovedeny. V blízkosti pozemků je vedení 22 kV, které bylo použito pro vyvedení výkonu elektrárny. Lokalita je napojena na místní komunikaci.Tato cesta posloužila jako příjezd k parcele při stavbě elektrárny a i v současnosti slouží jako komunikace využívaná pro dostupnost k elektrárně.

check icon

Investiční fáze

Úspěšný projekt závisí na preciznosti jeho přípravy. Při tvorbě projektu fotovoltaické elektrárny u Mladé Boleslavi, byly použity nejmodernější technologie včetně 3D návrhového a simulačního programu, který vypočítá s ohledem na polohu a umístění projektu, příkon elektrárny v průběhu dne, měsíce, i celého roku. Projekt zároveň zahrnuje finální elektrickou účinnost, která je nezbytná pro tvorbu investiční fáze a náklad na získání 1 Wp, což v případě projektu v Mladé Boleslavi odpovídá 60 - 65 Kč / Wp.

check icon

Výstavba

Výstavba probíhala ve třech na sebe navazujících etapách. První etapa představovala přivedení inženýrských sítí a instalaci nosných prvků pro FV panely a invertory. V druhé etapě byly instalovány FV panely a invertory. Ve třetí etapě byly došlo k napojení na VN v blízkosti pozemku.

check icon

Spuštění

Výrobny s větším výkonem se dělí na relativně samostatné výrobní bloky. Každý z bloků je pak připojen na samostatný transformátor a zabezpečuje se tak odolnost vůči poruchám na střídavé straně výrobny. V tomto konkrétním případě byla výrobna rozdělena na celkem 5 výrobních bloků. Čtyři z výrobních bloků mají stejný počet FV panelů a invertorů a pátý se v obojím liší.

check icon

Provoz FVE

Obvykle se garance FV panelů vztahuje na funkci a na minimální výkon panelu po určité době provozu a její trvání je 20-25 let. Záruka na výkon panelů je na 90 % výkonu nových panelů po 10 letech provozu a 80 % výkonu po 25 letech provozu. Záruční oprava je řešena výměnným způsobem po dobu 72 měsíců. Na invertory je poskytnuta záruku 5 let. Lze předpokládat, že určitá část oprav a výměn bude provedena jako záruční. Jelikož invertor je elektronické zařízení a je trvale vytěžované, je nutné očekávat, že jeho životnost zcela jistě nedosáhne životnost FV panelů. Životnost invertorů je však velmi obtížné odhadnout. V tomto případě je předpokládáno, že po 8 letech provozu bude docházet k výměně invertorů a k jejich kompletní obměně tak dojde za dalších 8 let.

Jak se mohu zúčastnit?

Investovat do tohoto projektu může kdokoli. Není důležité, kde bydlíte. Jeden solární panel má u tohoto projektu hodnotu 12 400 Kč a můžete si jich koupit i více než jeden. Se Soláry pro všechny těžíte (čerpáte elektřinu?) přímo z udržitelné energie, kterou generuje tento solární park. Nezapomínejme, že stejně jako by tomu bylo u solárního panelu na vaší vlastní střeše, ovlivňuje účinnost panelu počasí a další faktory.

V investiční fázi projektu spočívá vaše účast tím, že si zvolíte počet solárních panelů a výběr potvrdíte tlačítkem NEZÁVAZNĚ POPTAT. Po vyplnění krátkého online formuláře se vám ozveme a poptávku dořešíme. Zároveň zodpovíme všechny vaše případné dotazy. Investicí do projektu získáte přístup do naší zákaznické zóny, kde budete mít přístup ke všem novinkám a informacím o projektu a vaší investici. Mimo jiné zde naleznete i přehled o aktuálním výkonu vašich panelů a další informace.

Často kladené dotazy.

Co se stane s mou přebytečnou energií?

Bude využita v rámci energetické sítě stejně jako energie vyrobená v každé jiné elektrárně.

Kolik panelů bych měl optimálně vlastnit?

Tolik, aby energie vyrobená Vašimi panely přibližně pokryla Vaši spotřebu.

Co když budu chtít odejít?

Odstoupit od smlouvy není problém, obraťte se na nás na solary-pro-vsechny@uxf.cz.

Jak právně funguje mé vlastnictví elektrárny?

Domácnost musí požádat o připojení k distribuční soustavě a následně s jejím provozovatelem uzavřít smlouvu.

Pro zřízení malé domácí fotovoltaické elektrárny, která nepřesáhne výkon 20 kWp (kilowatt-peak), není nutné stavební povolení. Pro elektrárny do 10 kWp pak není třeba ani licence od Energetického regulačního úřadu.

Co se stane, když můj panel přestane fungovat?

Solární panely fungují jen když jsou vystaveny přímému slunci. Pokud je panel ve stínu, je jeho výkon minimální. Jestliže máte problémy s výkonem i za slunečného počasí, obraťte se na nás na solary-pro-vsechny@uxf.cz.

Budu muset změnit dodavatele energie?

Pro spojení vaší solární elektrárny je nutné být odběratelem distributora, který solární panely obsluhuje a hospodaří s jejich energií. Pokud Váš dodavatel energie není jedním z takových distributorů, změně se bohužel nevyhnete.

Poptávka

Počet panelů

minus icon

1

icon plus

Očekávaná roční produkce

348 kWh

Cena celkem

4800
více informací
Zpět nahoru